Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Czego lepiej unikać zmieniając nawyki

nawyk

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Przez ostatnie 10 lat nauczyłem się dużo na temat zmiany nawyków, poczynając od regularnego bieganie, odchudzania się, wczesnego wstawania, prowadzenia domowej księgowości, czy regularnego pisania na blogu. Przez ten czas nie tylko nauczyłem się co zrobić, aby zmienić nawyki, ale również czego nie robić, jak unikać błędów i porażek, a tych poniosłem przez ten czas więcej niż odniosłem sukcesów. Przy czym wiele z tych błędów i porażek potem stało się podwalinami sukcesu.

Stało się tak jednak dlatego, że po każdym błędzie, czy niepowodzeniu nie rezygnowałem. Zamiast tego zatrzymywałem się na chwilę i zastanawiałem, dlaczego się tak stało, co było tego przyczyną, co mogę zrobić inaczej, lepiej, aby w przyszłości taki błąd nie wystąpił. Robiłem tak wiele razy i chciałbym się z Tobą podzielić kilkoma rzeczami, których lepiej unikać zmieniając nawyki lub budując nowe.

Poniżej znajdziesz listę najczęstszych przyczyn problemów z wprowadzeniem lub zmianą nawyków:

JEDNOCZESNA ZMIANA KILKU NAWYKÓW

Kto z nas nie chciałby od razu wprowadzić w swoje życie wielu zmian? Chcemy od razu zacząć wcześniej wstawać, zacząć ćwiczyć, czytać więcej książek, zmienić nawyki żywieniowe, ograniczyć oglądanie telewizji i tak dalej. Niestety to tak nie działa. Niezależnie jak bardzo będziemy na początku entuzjastyczni i zmotywowani to, to się nie uda. Sprawdziłem to i już przy dwóch nawykach szanse wprowadzenia, któregokolwiek z nich na stale do naszego życia mocno spadają w porównaniu z wprowadzaniem tylko jednego nawyku.

Jeżeli chcesz wprowadzić w życie kilka nawyków, rób to po kolei. Najpierw poświeć minimum miesiąc na jeden nawyk, potem gdy zobaczysz, że nie masz z nim problemów, wprowadź kolejny itd.

BRAK SPISANEGO PLANU

Wiele osób myśli, ja też tak myślałem, że wystarczą tylko chęci do zmiany nawyku. Niestety na samych chęciach za daleko nie zajedziemy. To, co chcemy zrobić, trzeba zapisać na papierze, by o tym nie zapomnieć. Zapisując swój cel, warto od razu:

  • określić co będziemy robić,
  • kiedy będziemy to robić,
  • jak będziemy to robić,
  • jak często to będziemy robić,
  • kiedy zaczniemy to robić,
  • dlaczego chcemy, to zrobić.

Przy okazji możemy zastanowić się, co może stanąć nam na przeszkodzie i jak sobie z tymi przeszkodami poradzimy.

ZAPOMINANIE O MOTYWACJI

To jeden z najważniejszych elementów zmiany. Przyczyna, powód, dla którego jej dokonujemy. Musimy znać ten powód, on musi wypływać od nas. Jeżeli robisz coś, bo kazała Ci mama, żona, mąż, brat, znajomi, albo obejrzałeś program w telewizji i uległeś namowie prowadzącego, to prawdopodobnie poniesiesz klęskę. Ponieważ to nie ty chcesz zmiany, tylko ktoś z zewnątrz jej wymaga od Ciebie. A to Ty musisz chcieć zmiany i wiedzieć, dlaczego jej dokonujesz.

NIEDOSTRZEGANIE PRZESZKÓD

Zmiana każdego nawyku wcześniej czy później napotka na przeszkody. Niestety wiele osób odpuszcza już przy pierwszych trudnościach lub próbuje jeszcze kilka razy i ostatecznie rezygnuje. Dlatego warto zastanowić się nad problemami, jakie możemy napotkać i pomyśleć lub dowiedzieć się jak sobie z nimi poradzić. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, poszukaj informacji w Internecie, w książkach, zapytaj ludzi, którzy realizowali podobne cele i dowiedz się, jak poradzili sobie z przeszkodami.

BRAK ŚLEDZENIA POSTĘPÓW

Można dokonać zmiany bez śledzenia postępów, ale śledzenie postępów zwiększa szanse na sukces i ułatwia jego osiągnięcie. Śledząc postępy, widzimy gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Dzięki śledzeniu postępów na bieżąco pamiętamy o swoim celu i jesteśmy na nim skupieni.

NIEZNAJOMOŚĆ WYZWALACZY

To jeden z najważniejszych elementów zmiany nawyku. Chyba każdy nawyk ma jakiś wyzwalacz, który go uruchamia, to może być jakaś pora dnia, emocje, czy inne działania. Gdy wałczyłem z podjadaniem zauważyłem, że często sięgam po słodycze i niezdrowe przekąski, gdy jestem zestresowany, niewyspany, czy znudzony. W zasadzie za każdym razem, gdy któryś z tych czynników zaczynał działać, ja sięgałem bezwiednie po słodycze. Im mocniejsze jest połączenie pomiędzy wyzwalaczem a nawykiem, tym trudniej jest zerwać ze starym nawykiem i zastąpić go czymś nowym, bardziej przez nas pożądanym.

Znajomość wyzwalaczy ułatwia późniejszą zmianę nawyku, ponieważ wiemy, kiedy mogą pojawić się problemy i kiedy powinniśmy zwiększyć wysiłki, aby zmienić nawyk.

Wyzwalacze możemy również wykorzystać na naszą korzyść, zaprzęgając je jako dodatkowe wsparcie przy wprowadzaniu nowych nawyków. Załóżmy, że chcemy czytać więcej książek, możemy „podpiąć” ten nawyk pod poranne picie kawy, popołudniową herbatę, czy na czas tuż przed snem.

BRAK WIEDZY

Podczas wprowadzania w życie nowego nawyku, czy zmiany starego nawyku nieocenione może okazać się zdobycie wiedzy na jego temat i to zarówno przed, jak i w trakcie zmiany.

Dzięki otaczaniu się wiedzą, czytaniu artykułów, książek, magazynów, oglądaniu nagrań wideo, czy słuchaniu podcastów zdobywamy wiedze jak zmieniać dany nawyk, jak radzić sobie z przeszkodami, jakie są strategie działania, jak inni radzili sobie z podobnymi problemami.

ZBYT SZYBKA REZYGNACJA

Zmiana nawyku nie dzieje z dnia na dzień. To proces, podczas którego na pewno pojawią się problemy, przeszkody, zmęczenie i zniechęcenie. Czasami, a może i nawet częściej przegapimy ćwiczenia, bieganie, czy wyjście na siłownię. To się zdarzy nieraz, nie dwa, ale kilka, czy kilkanaście razy. Ale to nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować. Trzeba w takim momencie zastanowić się, co poszło nie tak i dlaczego tak się stało. A następnie wyciągnąć z tego wnioski, tak aby w przyszłości było nam łatwiej poradzić sobie z danym wyzwaniem. Wstać, poprawić koronę i ruszyć dalej ze zmianą nawyków.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sukces

SUKCES NIE DAJE SZCZĘŚCIA

Tak, nie przewidziało Ci się – sukces nie daje szczęścia. Sukces jest przereklamowany, plastikowy i stał się afrodyzjakiem XXI wieku. Pełno go wśród tanich haseł

innowacja

Optymalizacja czy innowacja

Dwoma kluczowymi czynnikami rozwoju osobistego jest optymalizacja i innowacja. Innowacja jest zazwyczaj błyskotliwa, szybka i potężna, ale nieprzewidywalna. Natomiast optymalizacja jest mała, powolna, regularna, niezbyt

frustracja

Pokonaj barierę frustracji

Kiedy ostatni raz byłeś na potańcówce (uwielbiam to słowo), wygłosiłeś przemówienie, nauczyłeś się nowego języka, ćwiczyłeś sporty walki, zrobiłeś coś własnoręcznie, czy eksperymentowałeś w kuchni?

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].