Czas rekinów: Liderzy amerykańskiego biznesu XX wieku

Chcesz poznać sylwetki przywódców, menadżerów i liderów amerykańskiego biznesu, ale nie lubisz czytać nudnych biografii. Jeżeli tak to ta książka jest dla Ciebie.

Zanim o książce, najpierw napiszę kilka słów o jej autorach. Obaj autorzy to pracownicy i wykładowcy Harvard Business School. Przy czym Nitin Nohria jest jej dziekanem oraz wicedyrektor HBS Leadership Initiative. Jest również autorem i współautorem ponad setki publikacji poświęconych tematyce zarządzania, przywództwa i strategii. Natomiast Antony Mayo (faktycznie Thomas S. Murphy) to wykładowca Harvard Business School i dyrektor HBS Leadership Initiative.

Czas rekinów… to książka sporych rozmiarów (ponad 500 stron), której przeczytanie zajmuje trochę czasu, ale uważam, że warto go poświęcić. Dlaczego?

Czas rekinówCzas rekinów zawiera w pigułce dwudziestowieczną historię Stanów Zjednoczonych, która została napisana językiem przystępnym i barwnym. Historię tę autorzy podzielili na dziesięć dziesięcioletnich okresów, a zachodzące w tym czasie wydarzenia pogrupowali według sześciu kryteriów, określanych w książce czynnikami kontekstualnymi (interwencjonizm rządowy, wydarzenia światowe, demografia, wzorce społeczne, technologia i siła robocza). Dodatkowo czynniki te autorzy powiązali z zachowaniami konsumentów, prezentując wpływ jaki wywierały one na konsumentów. W każdym z dziesięcioleci te sześć, a w zasadzie siedem, jeżeli wliczymy konsumenta, czynników stanowiło wymiar kontekstualny, na którego tle przedstawiano sylwetki liderów biznesu każdego z dziesięcioleci i ich dokonania. I tu niezbędna jest jeszcze jedna uwaga, liderzy ci zostali podzieleni na trzy grupy:

  • przedsiębiorcy (ang. entrepreneurial innovation), którzy tworzyli firmy, gromadzili środki i dostrzegali nowe możliwości,
  • menadżerowie (ang. savvy management), którzy rozwijali istniejące firmy, dostosowywali i optymalizowali środki oraz wykorzystywali potencjał wzrostu,
  • liderzy (ang. transformational leadership), którzy rewitalizowali firmy, wprowadzali pozytywne zmiany i dostrzegali ukryty potencjał.

Niewątpliwą zaletą Czasu rekinów… jest uzmysłowienie czytelnikowi tego, że wszyscy wybitni przywódcy i ich działania nie były zawieszone w próżni, działali oni w określonym otoczeniu – kontekście. Kontekst ten może stwarzać zarówno szanse, jak i stanowić wyzwanie. Przywódcy opisani w tej książce to ludzie, którzy potrafili wykorzystać nadarzające się okazje i poradzić sobie z wyzwaniami, które stawiały na ich drodze czasy, w których żyli i działali.

Książka to doskonałe studium przywództwa opartego na kontekście, dlatego powinni przeczytać ją przede wszystkim zarządzający wyższego, przedsiębiorcy oraz studenci kierunków zarządzania i ekonomii.

Ocena:

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób przystępny

Sposób prezentacji treści: przyciąga uwagę

Ocena końcowa: warto przeczytać Czas rekinów, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu

Więcej książek, które warto przeczytać znajdziesz tutaj.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Jeżeli tak, to zapisz się do newslettera, aby nie przegapić kolejnych artykułów. Przy okazji dostaniesz w prezencie e-booka "9 sposobów na więcej czasu".
marzenia

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].
Nawigacja