Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Czas rekinów: Liderzy amerykańskiego biznesu XX wieku

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Chcesz poznać sylwetki przywódców, menadżerów i liderów amerykańskiego biznesu, ale nie lubisz czytać nudnych biografii. Jeżeli tak to ta książka jest dla Ciebie.

Zanim o książce, najpierw napiszę kilka słów o jej autorach. Obaj autorzy to pracownicy i wykładowcy Harvard Business School. Przy czym Nitin Nohria jest jej dziekanem oraz wicedyrektor HBS Leadership Initiative. Jest również autorem i współautorem ponad setki publikacji poświęconych tematyce zarządzania, przywództwa i strategii. Natomiast Antony Mayo (faktycznie Thomas S. Murphy) to wykładowca Harvard Business School i dyrektor HBS Leadership Initiative.

Czas rekinów… to książka sporych rozmiarów (ponad 500 stron), której przeczytanie zajmuje trochę czasu, ale uważam, że warto go poświęcić. Dlaczego?

Czas rekinówCzas rekinów zawiera w pigułce dwudziestowieczną historię Stanów Zjednoczonych, która została napisana językiem przystępnym i barwnym. Historię tę autorzy podzielili na dziesięć dziesięcioletnich okresów, a zachodzące w tym czasie wydarzenia pogrupowali według sześciu kryteriów, określanych w książce czynnikami kontekstualnymi (interwencjonizm rządowy, wydarzenia światowe, demografia, wzorce społeczne, technologia i siła robocza). Dodatkowo czynniki te autorzy powiązali z zachowaniami konsumentów, prezentując wpływ jaki wywierały one na konsumentów. W każdym z dziesięcioleci te sześć, a w zasadzie siedem, jeżeli wliczymy konsumenta, czynników stanowiło wymiar kontekstualny, na którego tle przedstawiano sylwetki liderów biznesu każdego z dziesięcioleci i ich dokonania. I tu niezbędna jest jeszcze jedna uwaga, liderzy ci zostali podzieleni na trzy grupy:

  • przedsiębiorcy (ang. entrepreneurial innovation), którzy tworzyli firmy, gromadzili środki i dostrzegali nowe możliwości,
  • menadżerowie (ang. savvy management), którzy rozwijali istniejące firmy, dostosowywali i optymalizowali środki oraz wykorzystywali potencjał wzrostu,
  • liderzy (ang. transformational leadership), którzy rewitalizowali firmy, wprowadzali pozytywne zmiany i dostrzegali ukryty potencjał.

Niewątpliwą zaletą Czasu rekinów… jest uzmysłowienie czytelnikowi tego, że wszyscy wybitni przywódcy i ich działania nie były zawieszone w próżni, działali oni w określonym otoczeniu – kontekście. Kontekst ten może stwarzać zarówno szanse, jak i stanowić wyzwanie. Przywódcy opisani w tej książce to ludzie, którzy potrafili wykorzystać nadarzające się okazje i poradzić sobie z wyzwaniami, które stawiały na ich drodze czasy, w których żyli i działali.

Książka to doskonałe studium przywództwa opartego na kontekście, dlatego powinni przeczytać ją przede wszystkim zarządzający wyższego, przedsiębiorcy oraz studenci kierunków zarządzania i ekonomii.

OCENA:

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób przystępny

Sposób prezentacji treści: przyciąga uwagę

Ocena końcowa: warto przeczytać Czas rekinów, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu

Więcej książek, które warto przeczytać znajdziesz tutaj.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone