Czas rekinów: Liderzy amerykańskiego biznesu XX wieku

Chcesz poznać sylwetki przywódców, menadżerów i liderów amerykańskiego biznesu, ale nie lubisz czytać nudnych biografii. Jeżeli tak to ta książka jest dla Ciebie.

Zanim o książce, najpierw napiszę kilka słów o jej autorach. Obaj autorzy to pracownicy i wykładowcy Harvard Business School. Przy czym Nitin Nohria jest jej dziekanem oraz wicedyrektor HBS Leadership Initiative. Jest również autorem i współautorem ponad setki publikacji poświęconych tematyce zarządzania, przywództwa i strategii. Natomiast Antony Mayo (faktycznie Thomas S. Murphy) to wykładowca Harvard Business School i dyrektor HBS Leadership Initiative.

Czas rekinów… to książka sporych rozmiarów (ponad 500 stron), której przeczytanie zajmuje trochę czasu, ale uważam, że warto go poświęcić. Dlaczego?

Czas rekinówCzas rekinów zawiera w pigułce dwudziestowieczną historię Stanów Zjednoczonych, która została napisana językiem przystępnym i barwnym. Historię tę autorzy podzielili na dziesięć dziesięcioletnich okresów, a zachodzące w tym czasie wydarzenia pogrupowali według sześciu kryteriów, określanych w książce czynnikami kontekstualnymi (interwencjonizm rządowy, wydarzenia światowe, demografia, wzorce społeczne, technologia i siła robocza). Dodatkowo czynniki te autorzy powiązali z zachowaniami konsumentów, prezentując wpływ jaki wywierały one na konsumentów. W każdym z dziesięcioleci te sześć, a w zasadzie siedem, jeżeli wliczymy konsumenta, czynników stanowiło wymiar kontekstualny, na którego tle przedstawiano sylwetki liderów biznesu każdego z dziesięcioleci i ich dokonania. I tu niezbędna jest jeszcze jedna uwaga, liderzy ci zostali podzieleni na trzy grupy:

  • przedsiębiorcy (ang. entrepreneurial innovation), którzy tworzyli firmy, gromadzili środki i dostrzegali nowe możliwości,
  • menadżerowie (ang. savvy management), którzy rozwijali istniejące firmy, dostosowywali i optymalizowali środki oraz wykorzystywali potencjał wzrostu,
  • liderzy (ang. transformational leadership), którzy rewitalizowali firmy, wprowadzali pozytywne zmiany i dostrzegali ukryty potencjał.

Niewątpliwą zaletą Czasu rekinów… jest uzmysłowienie czytelnikowi tego, że wszyscy wybitni przywódcy i ich działania nie były zawieszone w próżni, działali oni w określonym otoczeniu – kontekście. Kontekst ten może stwarzać zarówno szanse, jak i stanowić wyzwanie. Przywódcy opisani w tej książce to ludzie, którzy potrafili wykorzystać nadarzające się okazje i poradzić sobie z wyzwaniami, które stawiały na ich drodze czasy, w których żyli i działali.

Książka to doskonałe studium przywództwa opartego na kontekście, dlatego powinni przeczytać ją przede wszystkim zarządzający wyższego, przedsiębiorcy oraz studenci kierunków zarządzania i ekonomii.

OCENA:

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób przystępny

Sposób prezentacji treści: przyciąga uwagę

Ocena końcowa: warto przeczytać Czas rekinów, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu

Więcej książek, które warto przeczytać znajdziesz tutaj.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sukces

Pięć poziomów sukcesu

Chyba jednym z największych wyzwań związanych z przekładaniem marzeń na cele jest określenie, kiedy będziemy wiedzieli, że osiągnęliśmy to, co zamierzaliśmy. Czyli, innymi słowy, jaką

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I NIE PRZEGAP ŻADNEGO ARTYKUŁU.

Dbam o swoich stałych czytelników i zawsze jako pierwsi otrzymują informacje o tym co dzieje się na blogu. Oprócz tego subskrybenci otrzymują porady i triki, a także biorą udział we wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, które organizuję.

Dodatkowo na dobry początek znajomości dorzucam bezpłatnego e-booka:

“9 sposobów na więcej czasu.”

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim dziewięć prostych sposobów na to, by mieć więcej czasu i mniej stresów. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego warto mieć porządek, jak sen wpływa na naszą efektywność i dlaczego warto zrezygnować z multitaskingu.