Czas pomyśleć o celach życiowych

Jakoś tak dziwnie składa się  życiu, że nigdy nie ma czasu na to, by usiąść i zastanowić się, nad tym czego od niego chcemy, co jest dla nas ważnie i co chcemy osiągnąć. Pędzimy w szalonym tempie, robimy mnóstwo rzeczy, zawsze gdzieś się spieszymy i mamy mnóstwo zaległości. Nawet wtedy, gdy wydawałoby się, że powinniśmy ten czas mieć, lądujemy przed telewizorem lub przeglądamy bezmyślnie posty w mediach społecznościowych. Na myślenie o życiu brakuje czasu.

A, tak naprawdę wcale nie potrzeba spędzać dni i tygodni w pustelni z dala od cywilizacji, by lepiej zrozumieć siebie. Wystarczy raptem godzina lub dwie, by na chwilę usiąść i zrobić to co może mieć tak istotny wpływ na nasze życie. Wbrew pozorom nie jest to również zbyt ciężkie zadanie. Wynika to z tego, że każdy z nas ma w głowie pewien obraz swojej przyszłości, marzeń i tego, co chciałby  mieć i robić w przyszłości. Wystarczy wziąć coś do pisania i przenieść ten obraz na papier.

ĆWICZENIE PRZYGOTOWUJĄCE

W ramach rozgrzewki (dla chętnych) przed przygotowaniem listy celów, marzeń i osiągnięć, chciałbym zaproponować Ci krótkie ćwiczenie.

Przez chwilę wyobraź sobie, że jesteś już u schyłku swoich dni. Spoglądasz wstecz, patrząc na przeżyte lata. Zastanów się, o czym byś wtedy myślał, z czego byłbyś dumny, czego byś żałował, co chciałbyś zrobić, ale zawsze brakowało Ci do tego odwagi / czasu / chęci? Gdybyś miał spojrzeć w lustro, jakim byłbyś człowiekiem? Co byś osiągnął? W końcu, czy byłbyś szczęśliwy?

KROK 1. WYRZUCIĆ TO Z SIEBIE

Wykonałeś ćwiczenie wprowadzające? Jeżeli tak to powinieneś już pisać na kartce, to wszystko co leży Ci na sercu. Powinna się ona zapełniać marzeniami, celami i pomysłami, które chcesz zrealizować teraz i w przyszłości. Niektórzy taką listę nazywają listą 100 marzeń, ja wolę określenie lista marzeń, ponieważ nie mogą nas ograniczać, żadne liczby. Masz prawo mieć 1000 marzeń, jak i tylko 5. To Twój wybór. Moja lista marzeń liczy 53 punkty i nie mam zamiaru spinać się tylko po to, by dobić do 100 wymyślonych na siłę celów.

Jeżeli masz problem z zapisywaniem, ponieważ nie wiesz jak ubrać w słowa te wszystkie pomysły, które kłębią Ci się w głowie, zapisuj hasła (ważne, aby były zrozumiałe dla Ciebie). W końcu nie robisz tego na pokaz, robisz to dla siebie.

KROK 2. GDY OPADNĄ EMOCJE

Gdy skończysz zapełniać kartkę marzeniami i pomysłami odłóż ją na jeden dzień, godzinę, czy chwilę. Wszystko zależy od Ciebie. Możliwe, że gdy emocje opadną, uznasz, że trzeba coś z niej usunąć, bo tak naprawdę wcale tego nie chcesz, a może coś będziesz chciał dopisać, bo akurat o tym zapomniałeś. Nie przejmuj się, uzupełniaj i wykreślaj, aż uznasz, że lista jest gotowa.

Tak naprawdę, ta lista nigdy nie będzie gotowa. Co jakiś czas będziesz coś do niej dopisywał, coś z niej wykreślał, zmieniał.

KROK 3. WYBIERZ COŚ NA POCZĄTEK

Teraz czas wybrać jeden, maksymalnie trzy marzenia, które chcesz zrealizować w pierwszej kolejności. Jakie to będą marzenia, to już zależy od Ciebie. Czy zaczniesz od czegoś prostego i łatwego do zrealizowania, czy zaatakujesz wielki kosmaty cel, nie ma to znaczenia. Ważne, abyś dokonał wyboru i się go trzymał.

KROK 4. ZRÓB PROSTY PLAN

Na początek wystarczy prosty plan, nie musi być nawet ładny. Ważne, żeby można było zrobić na jego podstawie kilka pierwszych kroków. A potem uzupełnić o kolejne działania.

KROK 5. PODEJMIJ DZIAŁANIE

Zrób pierwszy krok z listy, a potem następny i kolejne. Niezależnie jak wspaniałe będziesz miał marzenia, jak dobrze opiszesz cele, które chcesz osiągnąć, oraz jak precyzyjny i dokładny będzie Twój plan, to bez działania, to wszystko będzie nic niewarte. Więc, zamiast czekać na idealny moment działaj, z tym, co masz, tu i teraz.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Aline de Nadai i pobrane z Unsplash.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

koło życia

Koło życia

Czasami nachodzi nas refleksja, że coś jest nie tak w naszym życiu, czegoś nam brakuje. Czujemy, że coś musimy zmienić, ale nie wiemy co. W

produktywność

Rób mniej, ale lepiej i mądrzej

Zazwyczaj, gdy myślimy o produktywności, czy efektywności, to jednym z pierwszy skojarzeń, jakie przychodzą nam do głowy, jest robienie więcej i szybciej. Ba wydaje nam

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.