Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Czas pomyśleć o celach życiowych

cele życiowe

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Jakoś tak dziwnie składa się  życiu, że nigdy nie ma czasu na to, by usiąść i zastanowić się, nad tym czego od niego chcemy, co jest dla nas ważnie i co chcemy osiągnąć. Pędzimy w szalonym tempie, robimy mnóstwo rzeczy, zawsze gdzieś się spieszymy i mamy mnóstwo zaległości. Nawet wtedy, gdy wydawałoby się, że powinniśmy ten czas mieć, lądujemy przed telewizorem lub przeglądamy bezmyślnie posty w mediach społecznościowych. Na myślenie o życiu brakuje czasu.

A, tak naprawdę wcale nie potrzeba spędzać dni i tygodni w pustelni z dala od cywilizacji, by lepiej zrozumieć siebie. Wystarczy raptem godzina lub dwie, by na chwilę usiąść i zrobić to co może mieć tak istotny wpływ na nasze życie. Wbrew pozorom nie jest to również zbyt ciężkie zadanie. Wynika to z tego, że każdy z nas ma w głowie pewien obraz swojej przyszłości, marzeń i tego, co chciałby  mieć i robić w przyszłości. Wystarczy wziąć coś do pisania i przenieść ten obraz na papier.

ĆWICZENIE PRZYGOTOWUJĄCE

W ramach rozgrzewki (dla chętnych) przed przygotowaniem listy celów, marzeń i osiągnięć, chciałbym zaproponować Ci krótkie ćwiczenie.

Przez chwilę wyobraź sobie, że jesteś już u schyłku swoich dni. Spoglądasz wstecz, patrząc na przeżyte lata. Zastanów się, o czym byś wtedy myślał, z czego byłbyś dumny, czego byś żałował, co chciałbyś zrobić, ale zawsze brakowało Ci do tego odwagi / czasu / chęci? Gdybyś miał spojrzeć w lustro, jakim byłbyś człowiekiem? Co byś osiągnął? W końcu, czy byłbyś szczęśliwy?

KROK 1. WYRZUCIĆ TO Z SIEBIE

Wykonałeś ćwiczenie wprowadzające? Jeżeli tak to powinieneś już pisać na kartce, to wszystko co leży Ci na sercu. Powinna się ona zapełniać marzeniami, celami i pomysłami, które chcesz zrealizować teraz i w przyszłości. Niektórzy taką listę nazywają listą 100 marzeń, ja wolę określenie lista marzeń, ponieważ nie mogą nas ograniczać, żadne liczby. Masz prawo mieć 1000 marzeń, jak i tylko 5. To Twój wybór. Moja lista marzeń liczy 53 punkty i nie mam zamiaru spinać się tylko po to, by dobić do 100 wymyślonych na siłę celów.

Jeżeli masz problem z zapisywaniem, ponieważ nie wiesz jak ubrać w słowa te wszystkie pomysły, które kłębią Ci się w głowie, zapisuj hasła (ważne, aby były zrozumiałe dla Ciebie). W końcu nie robisz tego na pokaz, robisz to dla siebie.

KROK 2. GDY OPADNĄ EMOCJE

Gdy skończysz zapełniać kartkę marzeniami i pomysłami odłóż ją na jeden dzień, godzinę, czy chwilę. Wszystko zależy od Ciebie. Możliwe, że gdy emocje opadną, uznasz, że trzeba coś z niej usunąć, bo tak naprawdę wcale tego nie chcesz, a może coś będziesz chciał dopisać, bo akurat o tym zapomniałeś. Nie przejmuj się, uzupełniaj i wykreślaj, aż uznasz, że lista jest gotowa.

Tak naprawdę, ta lista nigdy nie będzie gotowa. Co jakiś czas będziesz coś do niej dopisywał, coś z niej wykreślał, zmieniał.

KROK 3. WYBIERZ COŚ NA POCZĄTEK

Teraz czas wybrać jeden, maksymalnie trzy marzenia, które chcesz zrealizować w pierwszej kolejności. Jakie to będą marzenia, to już zależy od Ciebie. Czy zaczniesz od czegoś prostego i łatwego do zrealizowania, czy zaatakujesz wielki kosmaty cel, nie ma to znaczenia. Ważne, abyś dokonał wyboru i się go trzymał.

KROK 4. ZRÓB PROSTY PLAN

Na początek wystarczy prosty plan, nie musi być nawet ładny. Ważne, żeby można było zrobić na jego podstawie kilka pierwszych kroków. A potem uzupełnić o kolejne działania.

KROK 5. PODEJMIJ DZIAŁANIE

Zrób pierwszy krok z listy, a potem następny i kolejne. Niezależnie jak wspaniałe będziesz miał marzenia, jak dobrze opiszesz cele, które chcesz osiągnąć, oraz jak precyzyjny i dokładny będzie Twój plan, to bez działania, to wszystko będzie nic niewarte. Więc, zamiast czekać na idealny moment działaj, z tym, co masz, tu i teraz.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Aline de Nadai i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].