Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Bądź z dala od zgiełku, niezależnie od tego gdzie jesteś i co robisz

wolność

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Wspaniale byłoby, żyć z dala od przytłaczającego zgiełku codzienności, nadmiaru obowiązków, poczucia osaczenia i braku wpływu na rzeczywistość. Być wolnym.

Nie wiem jak, Ty, ale ja znam sporo osób, które byłyby gotowe rzucić wszystko i wyjechać na drugi koniec Polski, czy świata, by znaleźć się z dala od wszystkiego i tam żyć prostym życie. Wierzymy, że porzucając wszystko i uciekając od całego tego zgiełku cywilizacyjnego, poczujemy się wolni.

Mnie też zdarza zastanawiać się nad tym, jak by to było żyć z dala od osaczającej mnie codzienności, szalonego pędu, presji czasu i kakafonii nawoływań ze wszystkich stron. Zazwyczaj punktem docelowym takiej ucieczki jest jakaś odległa wyspa na Pacyfiku, niedostępne kanadyjskie góry, lub zaśnieżone lasy północnych rubieży Europy.

UCIECZKA TO NIE ROZWIĄZANIE

Jednak porzucenie wszystkiego i ucieczka w głuszę wcale nie musi oznaczać życia przepełnionego wolnością. Nawet na odległej wyspie, niedostępnej górze, czy w ostępach świerkowych lasów można znaleźć to wszystko, od czego uciekamy. Ponieważ często sami dążymy do tego, aby doświadczyć tych nieprzyjemnych uczuć. Bo często źródłem naszych problemów nie jest to, co nas otacza, ale to, co jest w nas i to jak reagujemy na otaczającą nas rzeczywistość.

Kiedyś ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział mi: Znajdź wolność w swoim życiu bez dokonywania jakiejkolwiek zmiany.

Wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe. Nie musisz nigdzie jechać, nie musisz niczego wyrzucać, ani opuszczać. Jeżeli szukasz, wolności możesz ją znaleźć wewnątrz lub bardziej precyzyjnie możesz ją samemu stworzyć.

JAK ODNALEŹĆ POCZUCIE WOLNOŚCI?

  1. Staraj się każdego dnia zauważać momenty, w których masz poczucie przeciążenia, osaczenia, czy utraty kontroli.
  2. Gdy tylko zauważysz taki moment, postaraj się stworzyć w sobie poczucie wolności, spokoju i przestrzeni. Nie zmieniaj niczego i rób to niezależnie od tego gdzie jesteś i co robisz. Czy będzie to sprzątanie, pranie, zmywanie, prowadzenie samochodu, pisanie, czytanie, czy stanie w kolejce do lekarza.
  3. Poczuj jak to, co Cię otacza przestaje być przytłaczające, a Ciebie wypełnia poczucie wolności.
  4. W razie potrzeby powtórz.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Todd Quackenbush i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone