Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Audyt wykorzystania czasu

audyt wykorzystania czasu

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Chciałbyś mieć więcej czasu dla rodziny, na uprawianie sportu, hobby, czy dokształcanie? Cały czas masz wrażenie, że czas przecieka Ci przez palce. Odnosisz wrażenie, że zamiast realizować swoje cele, tracisz czas na niewłaściwe rzeczy. Najgorsze w tym wszystkim może być to, że nawet nie wiesz, co tak absorbuje Twój czas. Jeżeli tak jest to mam na to rozwiązanie.

Audyt wykorzystania czasu, nazywany niekiedy w literaturze fotografią dnia. Dzięki wykonaniu audytu czasu dowiesz się, co stoi Ci na przeszkodzie w realizacji Twoich planów. Aby wykonać miarodajną fotografię dnia wystarczy, że będziesz notował wszystko co robisz. Gorąco zachęcam Cię, abyś wykonał serię zdjęć, najlepiej nie mniej niż 7, optymalnie byłoby poddać analizie 14 dni.

KROK 1. PRZYGOTUJ NIEZBĘDNY SPRZĘT

Wystarczy kartka papieru i coś do pisania. Jeżeli wolisz inne rozwiązanie, to proszę bardzo skorzystaj z arkusza kalkulacyjnego, notatnika elektronicznego, czy kalendarza w telefonie. Niezależnie jednak na co się zdecydujesz, ten sprzęt powinien towarzyszyć Ci cały dzień i powinieneś mieć go cały czas pod ręką. Więc wybór komputera stacjonarnego będzie raczej niezbyt trafnym pomysłem.

KROK 2. ZAPISUJ WSZYSTKO CO ROBISZ

Od momentu, kiedy się obudzisz, zapisuj skrupulatnie wszystko, co robisz wraz z czasem, jaki poświęcasz na każdą czynność. Rób to na bieżącą i nie ulegaj pokusie uzupełnienia listy pod wieczór. Jeżeli jej ulegniesz, to będzie to ze szkodą dla Ciebie. Pamięć lubi płatać figle i wieczorem nie będziesz pamiętał połowy rzeczy, które robiłeś. Zwłaszcza tych negatywnych jak buszowanie po Internecie, plotki, czy oglądanie telewizji. Dodatkowo czas, jaki im poświęciłeś, ulegnie w Twojej pamięci, wypaczeniu – zazwyczaj na korzyść dla Ciebie. Na przykład: byłeś dzisiaj na Facebooku? Tak. Ile czasu na nim spędziłeś? Góra z 10 minut. A w rzeczywistości 110 minut 😉

KROK 3. CODZIENNE PODSUMOWANIE

Każdego dnia przed pójściem spać zrób podsumowanie czasu, jaki poświęciłeś na czynności tego samego rodzaju. Jeżeli na przykład buszowałeś w Internecie kilka razy w ciągu dnia po paręnaście minut, to zsumuj te czasy w jedną pozycję. Jeżeli wykonałeś kilkanaście telefonów, to zsumuj czasy tych rozmów. Postąp tak z każdą czynnością, która znalazła się na liście.

KROK 4. PODSUMOWANIE NA KONIEC TYGODNIA

Na koniec tygodnia zrób podsumowania wyników, które uzyskałeś każdego dnia. Dobrze, gdybyś oddzielnie zsumował czynności dla dni, w których pracujesz / studiujesz / uczęszczasz do szkoły, a oddzielnie dla tych, w których masz wolne (zazwyczaj sobota i niedziela).

KROK 5. WYNIKI

Na podstawie zestawienia porównaj czas, jaki poświęcasz na konkretne czynności lub grupy czynności. W ten sposób od razu będziesz miał obraz tego, na co przeznaczasz swój czas. Możesz odpowiedzieć wtedy na pytanie, czy jesteś zadowolony z tego, jak wykorzystujesz dostępny Ci czas, czy też nie.

Jeżeli tak, to wtedy nic nie zmieniaj. Jeżeli jednak jest inaczej, to zrób coś z tym. Wyeliminuj te czynności, które odciągają Cię od tego, co ważne, lub tego, co chciałbyś robić. Jeżeli nie możesz ich wyeliminować, bo są to obowiązki zawodowe, lub domowe to postaraj się je maksymalnie uprościć. Możesz też podzielić się nimi z kimś innym. Jeżeli nie wiesz jak pozbyć się niektórych z pożeraczy czasu, to zajrzyj na listę 55 najgroźniejszych pożeraczy czasu możliwe, że tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Nathan Shively i pobrane ze strony Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone