7 Nawyków skutecznego działania, Stephen R. Covey

7 nawyków skutecznego działania to wśród książek z zakresu samorozwoju i doskonalenia, książka już kultowa. Wydana w ponad 40 językach i sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy. Od jej pierwszego wydania w 1989 roku minęło ponad 25 lat, a nadal pozostaje ona w głównym nurcie publikacji na temat rozwoju osobistego. Dlaczego tak jest?

Po części ze względu na samą osobę autora. Nieżyjący już S. R. Covey był mówcą motywacyjnym, doradcom z zakresu przywództwa i założycielem Covey Leadership Center (obecnie: Franklin Covey Company). Time umieścił go w 1996 roku na liście najbardziej wpływowych ludzi w Ameryce. Od 2001 roku nieprzerwanie, aż do śmierci nie schodził również z listy 50 najbardziej wpływowych guru zarządzania na świecie (ranking Thinkers50). S. R. Covey nie tylko napisał książkę o samorozwoju i doskonaleniu, ale również żył zgodnie z tym, w co wierzył i co zawarł w 7 nawykach skutecznego działania.

Po drugie książka ta dotyka najbardziej podstawowych obszarów skutecznego działania. To nie jest poradnik typu „jak być pięknym, młodym i bogatym, nie kiwnąwszy nawet palcem” czy jak „wykorzystywać innych dla swoich celów” – jeżeli szukasz właśnie takiego poradnika to 7 nawyków… nie jest dla ciebie. To książka wymagająca od czytelnika dużego zaangażowania i gotowości do wyruszenia w niekończącą się drogę. Drogę dążenia do doskonałości w stosowaniu siedmiu nawyków, do których należą:

  • bycie proaktywnym,
  • zaczynanie z wizją końca,
  • robienie najpierw rzeczy najważniejszych,
  • w relacjach międzyludzkich dążenie do tego, by najpierw zrozumieć innych, a dopiero potem zostać zrozumianym,
  • myślenie w kategoriach wygrana-wygrana,
  • dążenie do synergii
  • ostrzenie piły (nieustanne uczenie się).

Niby Covey nie odkrywa niczego nowego, styl, jakim pisze, jest momentami ciężki. Jednak trudno nie przyznać mu racji, że w tych najbardziej podstawowych zasadach kryje się źródło długotrwałego sukcesu i spełnienia. Na poparcie swoich tez Covey przedstawił sporą liczbę przykładów z własnego życia oraz z pracy zawodowej.

Podróż, w którą zabiera nas autor 7 nawyków… może odmienić nie tylko nasze życie, ale również życie tych, którzy nas otaczają, pod jednym warunkiem, że rad, które nam daje nie potraktujemy, jako jednorazowych sztuczek, służących zamydlaniu oczu, ale jako zasady zgodnie, z którymi chcemy żyć.

7 nawyków skutecznego działania to książka na pewno dla tych, którzy szukają skutecznych, a nie łatwych rozwiązań. To książka dla tych, którzy poszukują swojej drogi oraz dla tych, których „drabina do sukcesu” była oparta o niewłaściwą ścianę. W końcu to książka dla tych, którzy pogrążeni są w kryzysie, ich życie osobiste lub zawodowe jest w rozsypce i nie potrafią znaleźć rozwiązania swoich problemów. W zasadzie to książka obowiązkowa dla każdego, kto chce stać się lepszym, niż jest teraz.

OCENA:

Wartość merytoryczna: książka przełomowa

Przystępność treści: książka o przeciętnym poziomie przystępności

Sposób prezentacji treści: przeciętny poziom edytorski

Ocena końcowa: 7 nawyków skutecznego działania to książka przełomowa, najprawdopodobniej zmieni twoje życie lub sposób, w jaki postrzegasz świat.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Martin Woortman i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

eksperymentowanie

Nie bój się eksperymentować!

Dokładnie, nie bój się eksperymentować! Nie bój się sprawdzać i próbować nowych rozwiązań. Jeżeli chcesz osiągnąć jakiś cel, chcesz coś zmienić w swoim życiu, to

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.