Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

7 Nawyków skutecznego działania, Stephen R. Covey

7 nawyków skutecznego działania

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

7 nawyków skutecznego działania to wśród książek z zakresu samorozwoju i doskonalenia, książka już kultowa. Wydana w ponad 40 językach i sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy. Od jej pierwszego wydania w 1989 roku minęło ponad 25 lat, a nadal pozostaje ona w głównym nurcie publikacji na temat rozwoju osobistego. Dlaczego tak jest?

Po części ze względu na samą osobę autora. Nieżyjący już S. R. Covey był mówcą motywacyjnym, doradcom z zakresu przywództwa i założycielem Covey Leadership Center (obecnie: Franklin Covey Company). Time umieścił go w 1996 roku na liście najbardziej wpływowych ludzi w Ameryce. Od 2001 roku nieprzerwanie, aż do śmierci nie schodził również z listy 50 najbardziej wpływowych guru zarządzania na świecie (ranking Thinkers50). S. R. Covey nie tylko napisał książkę o samorozwoju i doskonaleniu, ale również żył zgodnie z tym, w co wierzył i co zawarł w 7 nawykach skutecznego działania.

Po drugie książka ta dotyka najbardziej podstawowych obszarów skutecznego działania. To nie jest poradnik typu „jak być pięknym, młodym i bogatym, nie kiwnąwszy nawet palcem” czy jak „wykorzystywać innych dla swoich celów” – jeżeli szukasz właśnie takiego poradnika to 7 nawyków… nie jest dla ciebie. To książka wymagająca od czytelnika dużego zaangażowania i gotowości do wyruszenia w niekończącą się drogę. Drogę dążenia do doskonałości w stosowaniu siedmiu nawyków, do których należą:

  • bycie proaktywnym,
  • zaczynanie z wizją końca,
  • robienie najpierw rzeczy najważniejszych,
  • w relacjach międzyludzkich dążenie do tego, by najpierw zrozumieć innych, a dopiero potem zostać zrozumianym,
  • myślenie w kategoriach wygrana-wygrana,
  • dążenie do synergii
  • ostrzenie piły (nieustanne uczenie się).

Niby Covey nie odkrywa niczego nowego, styl, jakim pisze, jest momentami ciężki. Jednak trudno nie przyznać mu racji, że w tych najbardziej podstawowych zasadach kryje się źródło długotrwałego sukcesu i spełnienia. Na poparcie swoich tez Covey przedstawił sporą liczbę przykładów z własnego życia oraz z pracy zawodowej.

Podróż, w którą zabiera nas autor 7 nawyków… może odmienić nie tylko nasze życie, ale również życie tych, którzy nas otaczają, pod jednym warunkiem, że rad, które nam daje nie potraktujemy, jako jednorazowych sztuczek, służących zamydlaniu oczu, ale jako zasady zgodnie, z którymi chcemy żyć.

7 nawyków skutecznego działania to książka na pewno dla tych, którzy szukają skutecznych, a nie łatwych rozwiązań. To książka dla tych, którzy poszukują swojej drogi oraz dla tych, których „drabina do sukcesu” była oparta o niewłaściwą ścianę. W końcu to książka dla tych, którzy pogrążeni są w kryzysie, ich życie osobiste lub zawodowe jest w rozsypce i nie potrafią znaleźć rozwiązania swoich problemów. W zasadzie to książka obowiązkowa dla każdego, kto chce stać się lepszym, niż jest teraz.

OCENA:

Wartość merytoryczna: książka przełomowa

Przystępność treści: książka o przeciętnym poziomie przystępności

Sposób prezentacji treści: przeciętny poziom edytorski

Ocena końcowa: 7 nawyków skutecznego działania to książka przełomowa, najprawdopodobniej zmieni twoje życie lub sposób, w jaki postrzegasz świat.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Martin Woortman i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

frustracja

Pokonaj barierę frustracji

Kiedy ostatni raz byłeś na potańcówce (uwielbiam to słowo), wygłosiłeś przemówienie, nauczyłeś się nowego języka, ćwiczyłeś sporty walki, zrobiłeś coś własnoręcznie, czy eksperymentowałeś w kuchni?

PiG Podcast

12 tygodniowy rok | PIG Podcast #36

 Subskrybuj podcast w swojej ulubionej aplikacji: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcast. To ostatnie z trzech nagrań na temat radzenia sobie z dużymi celami

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].