Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

7 Nawyków skutecznego działania, Stephen R. Covey

7 nawyków skutecznego działania

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

7 nawyków skutecznego działania to wśród książek z zakresu samorozwoju i doskonalenia, książka już kultowa. Wydana w ponad 40 językach i sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy. Od jej pierwszego wydania w 1989 roku minęło ponad 25 lat, a nadal pozostaje ona w głównym nurcie publikacji na temat rozwoju osobistego. Dlaczego tak jest?

Po części ze względu na samą osobę autora. Nieżyjący już S. R. Covey był mówcą motywacyjnym, doradcom z zakresu przywództwa i założycielem Covey Leadership Center (obecnie: Franklin Covey Company). Time umieścił go w 1996 roku na liście najbardziej wpływowych ludzi w Ameryce. Od 2001 roku nieprzerwanie, aż do śmierci nie schodził również z listy 50 najbardziej wpływowych guru zarządzania na świecie (ranking Thinkers50). S. R. Covey nie tylko napisał książkę o samorozwoju i doskonaleniu, ale również żył zgodnie z tym, w co wierzył i co zawarł w 7 nawykach skutecznego działania.

Po drugie książka ta dotyka najbardziej podstawowych obszarów skutecznego działania. To nie jest poradnik typu „jak być pięknym, młodym i bogatym, nie kiwnąwszy nawet palcem” czy jak „wykorzystywać innych dla swoich celów” – jeżeli szukasz właśnie takiego poradnika to 7 nawyków… nie jest dla ciebie. To książka wymagająca od czytelnika dużego zaangażowania i gotowości do wyruszenia w niekończącą się drogę. Drogę dążenia do doskonałości w stosowaniu siedmiu nawyków, do których należą:

  • bycie proaktywnym,
  • zaczynanie z wizją końca,
  • robienie najpierw rzeczy najważniejszych,
  • w relacjach międzyludzkich dążenie do tego, by najpierw zrozumieć innych, a dopiero potem zostać zrozumianym,
  • myślenie w kategoriach wygrana-wygrana,
  • dążenie do synergii
  • ostrzenie piły (nieustanne uczenie się).

Niby Covey nie odkrywa niczego nowego, styl, jakim pisze, jest momentami ciężki. Jednak trudno nie przyznać mu racji, że w tych najbardziej podstawowych zasadach kryje się źródło długotrwałego sukcesu i spełnienia. Na poparcie swoich tez Covey przedstawił sporą liczbę przykładów z własnego życia oraz z pracy zawodowej.

Podróż, w którą zabiera nas autor 7 nawyków… może odmienić nie tylko nasze życie, ale również życie tych, którzy nas otaczają, pod jednym warunkiem, że rad, które nam daje nie potraktujemy, jako jednorazowych sztuczek, służących zamydlaniu oczu, ale jako zasady zgodnie, z którymi chcemy żyć.

7 nawyków skutecznego działania to książka na pewno dla tych, którzy szukają skutecznych, a nie łatwych rozwiązań. To książka dla tych, którzy poszukują swojej drogi oraz dla tych, których „drabina do sukcesu” była oparta o niewłaściwą ścianę. W końcu to książka dla tych, którzy pogrążeni są w kryzysie, ich życie osobiste lub zawodowe jest w rozsypce i nie potrafią znaleźć rozwiązania swoich problemów. W zasadzie to książka obowiązkowa dla każdego, kto chce stać się lepszym, niż jest teraz.

OCENA:

Wartość merytoryczna: książka przełomowa

Przystępność treści: książka o przeciętnym poziomie przystępności

Sposób prezentacji treści: przeciętny poziom edytorski

Ocena końcowa: 7 nawyków skutecznego działania to książka przełomowa, najprawdopodobniej zmieni twoje życie lub sposób, w jaki postrzegasz świat.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Martin Woortman i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone