Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

5 prostych sposobów na brak dyscypliny

brak dyscypliny

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Brak dyscypliny to jeden z największych problemów, z którymi mierzą się osoby zmieniające nawyki, pragnące osiągać cele czy uczyć się.

Za każdym razem, gdy nie robimy tego, na czym nam zależy, obwiniamy się, oskarżamy i ostatecznie czujemy się źle. A to prowadzi do większej liczby błędów oraz powolnej rezygnacji z naszych celów i marzeń. Ale wcale tak nie musi być. Błędy i potknięcia to część drogi do celu. Możemy sobie z nimi poradzić i jest na to kilka sposobów:

1. WYBACZAJ SOBIE

Nikt nie jest doskonały. Im szybciej to zaakceptujesz, tym łatwiej będzie Ci poradzić sobie z błędami, potknięciami i opóźnieniami. Gdy znowu popadniesz w maraton obwiniania się, zrób pauzę i przerwij to. Weź kilka głębszych oddechów, zrób sobie kawę lub herbatę, popatrz przez okno. Potem wybacz sobie i zacznij działać dalej.

2. MOTYWACJA

Zastanów się jaka, jest lub była Twoja motywacja, kiedy zaczynałeś realizację celu lub nawyku. Co spowodowało, że chciałeś się tym zająć? Wypisz te motywy i skup się na nich. Skup się na tym, dlaczego chcesz biegać, znać język angielski, wyjechać do Japonii, czy skończyć studia.

3. UŁATW SOBIE DZIAŁANIE

Wyeliminuj wszystkie bariery, które utrudniają Ci działanie. Chcesz zacząć ćwiczyć? Nie musisz iść od razu na siłownię, nie musisz jeździć na pływalnię, czy wychodzić w deszczową pogodę na bieganie. Wystarczy, że zaczniesz codziennie ćwiczyć po 5 minut. Ja tak zaczynałem robienie pompek – nawet poświęcałem na to mniej czasu. Na początku robiłem 5 pompek, co zajmowało mi 5 sekund, a potem z każdą kolejną pompką wydłużałem ten czas. 5 minut, czy 5 sekund to niewiele czasu. Gdy wytrwasz w takim postanowieniu przynajmniej 30 dni, to zbudujesz nawyk, który powoli będziesz mógł rozbudowywać.

4. SKUP SIĘ NA PROCESIE

Skup się przede wszystkim na tym, co robisz teraz, a nie na celu, który jeszcze teraz jest odległy. Posłużę się jeszcze raz moim przykładem z pompkami. Od kiedy pamiętam, chciałem móc zrobić za jednym razem 100 pompek. W marcu tego roku (jak piszę te słowa jest 2020 rok) zacząłem robić pompki i było ich na początek całe 5, bo tylko tyle byłem w stanie zrobić. Do października byłem w stanie zrobić 10 razy po 10 pompek, czyli 100 pompek, ale to dopiero połowa drogi do celu. I gdybym skupił się tylko na tych 100 pompkach na raz, to bym dawno zrezygnował, bo przede mną jest jeszcze ponad pół roku ćwiczeń. W tym czasie zrobię ponad 25.000 pompek. To jest większe od mojego celu.

5. CIESZ SIĘ Z TEGO CO ROBISZ

Znajdź radość w tym, co robisz. Ciesz się z tego. W końcu nie zaczynasz budować jakiegoś nawyku czy dążyć celu po to, by się katować i cierpieć, chociaż i takie chwile się zdarzą. Ale nie skupiaj się na nich. Dodatkowo możesz daną aktywność wesprzeć jakimś dodatkowym pozytywnym bodźcem, na przykład muzyką, kubkiem kawy, czy herbaty.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Thao Le Hoang i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].