4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jeżeli masz problem z przychodzącą do Ciebie korespondencją, możesz skorzystać z prostego systemu, który pomoże Ci nad nią zapanować i uporządkować ją.

KROK 1. STWÓRZ CENTRUM POCZTOWE

Stwórz jedno miejsce, do którego będą trafiać wszystkie listy, pisma i rachunki. To może być koszyczek, biurowe korytko, teczka lub szuflada. Ważne, aby każdy z domowników wiedział, że każda korespondencja, która przychodzi do domu, musi wylądować właśnie w tym miejscu. Najlepiej, jeżeli do tej skrzyneczki będą trafiać tylko te rzeczy, które są ważne. Wszystkie reklamy, ulotki i katalogi od razu wyrzucaj.

KROK 2. PRZEGLĄD I DECYZJA

Najlepiej raz dziennie, a jeżeli nie możesz to przynajmniej raz na tydzień, przejrzyj wszystkie dokumenty, które znajdują się w Twoim centrum pocztowym i podejmij odpowiednie działania związane z otrzymaną korespondencją:

 • jeżeli wcześniej tego nie zrobiłeś, to teraz jest ten czas, by pozbyć się wszystkich ulotek, katalogów i reklam,
 • jeżeli jakaś korespondencja nie wymaga działania, to od razu zarchiwizuj ją lub wyrzuć,
 • od razu też opłać wszystkie rachunki, które znajdują się w skrzyneczce,
 • dokumenty, które wymagają dodatkowych działań, odłóż na oddzielną kupkę. Zaraz dowiesz się, co z nią zrobisz.

KROK 3. ZAPLANUJ DZIAŁANIE

Jeżeli jakaś korespondencja wymaga od Ciebie działania i nie możesz podjąć go odraz, to zaplanuj to działanie w kalendarzu. Postąp tak ze wszystkimi pismami, zaproszeniami na urodziny, śluby itp. Zapisz ich daty w kalendarzu, a jeżeli wymagają dodatkowych działań (na przykład zakup prezentu, garnituru, czy sukienki) to je też zaplanuj.

KROK 4. ARCHIWIZACJA

Gdy już zajmiesz się rachunkami i innymi pismami, zarchiwizuj je, odkładając do odpowiedniego segregatora. Mam nadzieję, że takie masz, jeżeli nie, to zakup kilka i odkładaj do nich dokumenty. Przygotuj je tak, aby dokumenty dotyczące jednej sprawy/jednego tematu znajdowały się zawsze obok siebie. Możesz zrobić odpowiednie przekładki, na przykład:

 • dom,
 • szkoła,
 • praca,
 • rachunki,
 • podatki,
 • samochód,
 • kredyty,

Dzięki tym kilku prostym krokom nigdy więcej nie będziesz się potykał o pisma, reklamówki, katalogi i tym podobne. Dodatkowo znalezienie dokumentów, które będą Ci potrzebne zajmie tylko kilka chwil.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Sharon McCutcheon i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

produktywność

Zadania, których nie ma

Jaki jest najszybszy sposób na pozbywanie się zadań z „listy do zrobienia”? Wystarczy, że je z niej wykreślimy, albo jeszcze lepiej nie umieścimy ich w

nawyk

Jedna zmiana na raz!

Często jest tak, że chcemy dokonać dużych zmian w swoim życiu, takich jak zadbać o swoje zdrowie, zacząć uprawiać sport, być bardziej produktywnym, uczyć się,

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.