Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

korespondencja

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Jeżeli masz problem z przychodzącą do Ciebie korespondencją, możesz skorzystać z prostego systemu, który pomoże Ci nad nią zapanować i uporządkować ją.

KROK 1. STWÓRZ CENTRUM POCZTOWE

Stwórz jedno miejsce, do którego będą trafiać wszystkie listy, pisma i rachunki. To może być koszyczek, biurowe korytko, teczka lub szuflada. Ważne, aby każdy z domowników wiedział, że każda korespondencja, która przychodzi do domu, musi wylądować właśnie w tym miejscu. Najlepiej, jeżeli do tej skrzyneczki będą trafiać tylko te rzeczy, które są ważne. Wszystkie reklamy, ulotki i katalogi od razu wyrzucaj.

KROK 2. PRZEGLĄD I DECYZJA

Najlepiej raz dziennie, a jeżeli nie możesz to przynajmniej raz na tydzień, przejrzyj wszystkie dokumenty, które znajdują się w Twoim centrum pocztowym i podejmij odpowiednie działania związane z otrzymaną korespondencją:

 • jeżeli wcześniej tego nie zrobiłeś, to teraz jest ten czas, by pozbyć się wszystkich ulotek, katalogów i reklam,
 • jeżeli jakaś korespondencja nie wymaga działania, to od razu zarchiwizuj ją lub wyrzuć,
 • od razu też opłać wszystkie rachunki, które znajdują się w skrzyneczce,
 • dokumenty, które wymagają dodatkowych działań, odłóż na oddzielną kupkę. Zaraz dowiesz się, co z nią zrobisz.

KROK 3. ZAPLANUJ DZIAŁANIE

Jeżeli jakaś korespondencja wymaga od Ciebie działania i nie możesz podjąć go odraz, to zaplanuj to działanie w kalendarzu. Postąp tak ze wszystkimi pismami, zaproszeniami na urodziny, śluby itp. Zapisz ich daty w kalendarzu, a jeżeli wymagają dodatkowych działań (na przykład zakup prezentu, garnituru, czy sukienki) to je też zaplanuj.

KROK 4. ARCHIWIZACJA

Gdy już zajmiesz się rachunkami i innymi pismami, zarchiwizuj je, odkładając do odpowiedniego segregatora. Mam nadzieję, że takie masz, jeżeli nie, to zakup kilka i odkładaj do nich dokumenty. Przygotuj je tak, aby dokumenty dotyczące jednej sprawy/jednego tematu znajdowały się zawsze obok siebie. Możesz zrobić odpowiednie przekładki, na przykład:

 • dom,
 • szkoła,
 • praca,
 • rachunki,
 • podatki,
 • samochód,
 • kredyty,

Dzięki tym kilku prostym krokom nigdy więcej nie będziesz się potykał o pisma, reklamówki, katalogi i tym podobne. Dodatkowo znalezienie dokumentów, które będą Ci potrzebne zajmie tylko kilka chwil.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Sharon McCutcheon i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone