15 trików, które pomogą Ci być produktywnym, gdy pracujesz w domu

Praca w domu ma wiele zalet, do których należy brak dojazdów, brak marnowania czasu na spotkaniach, brak konieczności ubierania się w biurowe uniformy, czy bliskość domowej kuchni.

Wiąże się też niestety z pewnymi wyzwaniami, takimi jak prokastynacja. W końcu wygodna kanapa zaprasza nas do położenia się i obejrzenia przy okazji jednego albo dwóch odcinków ulubionego serialu. Jest też okazja do posprzątania mieszkania, wyprasowania rzeczy zalegających od kilku dni na krześle, czy ugotowania obiadu.

Pojawia się zatem pytanie, jak być produktywnym pracując z domu? Jak wykonać swoją pracę i nie dać się rozproszyć. Aby zmierzyć się z tym wyzwaniem, wyszukałem kilkadziesiąt sposobów, które mogą pomóc nie tylko mi, ale również Tobie.

WSTĘPNA UWAGA

Nie musisz stosować wszystkich rozwiązań, wystarczy byś z całej tej listy, wybrał te, które najbardziej Ci odpowiadają. Zignoruj natomiast te, które do Ciebie nie pasują. Liczy się efekt, a nie liczba zastosowanych technik.

15 TRIKÓW, KTÓRE POMOGĄ CI BYĆ PRODUKTYWNYM, GDY PRACUJESZ W DOMU

 1. Ustal stałe godziny pracy i trzymaj się ich.
 2. Zadbaj o siebie. Mimo że nie jesteś w pracy, siedzenie cały dzień w piżamie nie jest najlepszym pomysłem. Co prawda nie musisz wskakiwać w garnitur, czy garsonkę, ale ubierz się w wygodne rzeczy. Przy okazji, tak jak zawsze zadbaj o siebie (umyj się, uczesz itp.) oraz zjedz śniadanie.
 3. Oddziel przestrzeń domową od tej, w której pracujesz. Najlepiej, gdyby to był oddzielny pokój, w którym możesz się zamknąć i powiedzieć „Jestem w pracy”. Dzięki temu będzie Ci łatwiej skupić się na obowiązkach i uniknąć domowych pokus.
 4. Usuń z widoku wszystko, co mogłoby Cię rozpraszać.
 5. Wycisz telefon, wyłącz powiadomienia i Internet. Zrób to oczywiście tylko wtedy, gdy charakter Twojej pracy pozwala Ci na to.
 6. Jeżeli będziesz miał gorszy dzień, mimo to pracuj. Możliwe, że zrobisz mniej lub całkiem mało, ale zawsze to więcej niż nic. Na koniec dnia nie będziesz czuł się źle i nie będziesz miał poczucia straconego czasu.
 7. Zaplanuj, co będziesz robił w czasie pracy.
 8. Odpowiednio nastaw się do pracy.
 9. Rób przerwy. Najlepiej 10 – 15 minut na każdą godzinę pracy. W tym czasie odejdź od biurka. Zrób sobie kawę lub herbatę, zjedz coś. Wyjrzyj przez okno, a jak masz potrzebę, to rozpakuj zmywarkę, zapakuj pranie do pralki, czy przez chwilę poprasuj ubrania. A potem, gdy przerwa się skończy, wróć do pracy.
 10. Gdy minie wyznaczony czas na pracę, wyłącz komputer i nie wracaj już do niego. W domu, gdy praca jest na wyciągnięcie ręki, czasami trudno jest się od niej oderwać. Dlatego po upływie wyznaczonego czasu zajmij się domowymi sprawami. To pozwoli Ci zachować równowagę pomiędzy pracą i życiem osobistym.
 11. Przygotuj sobie zawczasu coś do picia, tak abyś w trakcie pracy nie musiał wstawać od biurka i wychodzić ze swojego domowego biura.
 12. Nie pracuj do późna w nocy. Jeżeli zarwiesz nockę i nie wyśpisz się odpowiednio, to następnego dnia będziesz zmęczony i ciężko będzie Ci się zabrać za pracę.
 13. Jeżeli podczas Twojej pracy, w domu są też inni domownicy, poproś ich, by Ci nie przeszkadzali bez powodu. Wytłumacz im, zwłaszcza dzieciom, że mimo że jesteś w domu, to jednak pracujesz i nie możesz tego czasu poświęcić na obowiązki domowe i zabawę.
 14. Nie zapomnij zjeść obiadu. To niesamowita okazja by, zamiast czegoś szybkiego zjeść pożywny obiad w spokoju. Ciepły posiłek zawsze poprawia nastrój. Uważaj jednak, aby nie objeść się za mocno, bo wtedy się rozleniwisz.
 15. Ustaw budzik na koniec dnia pracy, tak byś nie przegapił momentu, w którym powinieneś wstać od biurka i zająć się domowymi sprawami.

Pamiętaj praca w domu to błogosławieństwo, które pozwala Ci zaoszczędzić masę czasu i pracować w warunkach, które są najbardziej dla Ciebie przyjazne.

Przy okazji możesz sprawdzić 55 najgroźniejszych pożeraczy czasu.

Jeżeli znasz kogoś, komu przydałby się ten artykuł, podeślij mu link, lub udostępnij go w mediach społecznościowych.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Charles Deluvio i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

nawyk

Jedna zmiana na raz!

Często jest tak, że chcemy dokonać dużych zmian w swoim życiu, takich jak zadbać o swoje zdrowie, zacząć uprawiać sport, być bardziej produktywnym, uczyć się,

zadania

Zasada trzech

Zasada trzech to jedna z najprostszych (dlatego ten artykuł jest tak krótki 🙂 i najbardziej efektywnych technik zarządzania czasem. Doskonale sprawdza się, gdy każdy Twój

jak czytać więcej książek

Jak czytać więcej książek?

Czytanie książek to jedna z moich ulubionych aktywności. Czytam regularnie i sprawia mi to dużo radości, chociaż znalezienie czasu na książkę nie zawsze jest łatwe.

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.