Winning znaczy zwyciężać – Jack Welch i Suzy Welch

Jack Welch (ur. 19 listopada 1935 roku) – prezes i dyrektor generalny amerykańskiego koncernu General Electric w latach 1981–2001. Uważany jest za jednego z najsłynniejszych menadżerów na świecie.

Sławę i rozgłos zyskał dzięki niekonwencjonalnemu stylowi zarządzania i biznesowej intuicji, które w ciągu 20 lat rządów Welcha doprowadziły do wzrostu wartości rynkowej General Electric o ponad 400 miliardów dolarów. Przez całe swoje życie zawodowe Welch był wierny tylko jednemu przedsiębiorstwu i jest przykładem człowieka, który za swoje zasługi, ciężką pracę i zaangażowanie został właściwie wynagrodzony – co można dość łatwo odczytać z jego wypowiedzi oraz z informacji zawartych w omawianej książce. 

Winning znaczy zwyciężać, Jack Welch i Suzy Welch

Cel publikacji / przyświecająca jej idea:

Przedstawienie kompleksowego spojrzenia na prowadzenie przedsiębiorstwa, przywództwo i zarządzanie.

Co znajdziemy w publikacji:

Winning: znaczy zwyciężać to moim zdaniem jedna z najważniejszych książek o zarządzaniu, organizacji i przywództwie. To książka pełna pasji i energii, czytając ją można poczuć jak napływa do nas siła i entuzjazm Jacka Welcha. Czyta się ją niesamowicie szybko i przyjemnie. Kilka razy nie zgadzałem się z prezentowanymi przez autora tezami, zwłaszcza o przewadze ekstrawertyków nad introwertykami (bardzo ciekawą prezentację na temat siły introwertyzmu przedstawiła Susan Cain na spotkaniu TED).

Książka została podzielona na pięć głównych części, z których pierwsza porusza kwestie najbardziej istotne i podstawowe dla każdej organizacji (misję, wartości, kulturę, otwartość i nagradzanie pracowników). Część druga dotyczy zagadnień związanych z zarządzaniem „wnętrzem” przedsiębiorstwa. W części trzeciej Welch omawia zagadnienia dotyczące konkurencji i konkurowania, a w części czwartej porusza kwestie kariery i planowania ścieżki zawodowej. Część piąta to uzupełnienie omawianych zagadnień. Książka pełna jest ciekawostek, anegdot i przykładów z pracy autora w GE.

Adresat publikacji:

Książka adresowana jest do ludzi pracujących na wszystkich szczeblach hierarchii organizacyjnej przedsiębiorstw, studentów i absolwentów wyższych uczelni. To w opinii wielu recenzentów gotowiec dla początkujących menadżerów.

Dlaczego warto przeczytać:

To pasjonująca książka o misji, wartościach, wizji i strategii w działaniu. Pełna bezcennych porad dotyczących zarządzania organizacją. Napisana bardzo szczerze, czasami szczerze aż do bólu.

Ocena:

Wartość merytoryczna: wysoka wartość merytoryczna

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób bardzo przystępny

Sposób prezentacji treści: przeciętny poziom edytorski

Relacja ceny do zawartości: bardzo korzystna

Ocena końcowa: warto przeczytać, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Nawigacja
Inline
Inline