Tworzenie modeli biznesowych. Przewodnik wizjonera

Tworzenie modeli biznesowych to książka, która swojego czasu wywołała niezłe zamieszanie. Kolorowa, pełna obrazków z małą zawartością tekstu, w prosty sposób tłumaczyła jak projektować biznes od podstaw.

Kilka słów o autorach:

Alexander Osterwalder i Yves Pigneur napisali tę książka we współpracy z ponad 470 praktykami z 45 krajów.

Alexander Osterwalder to publicysta, mówca i współzałożyciel firmy programistycznej. Jak sam o sobie mówi ma obsesję na punkcie tworzenia strategii i innowacji, które są proste, praktyczne i łatwe w zastosowaniu.

Doktor Yves Pigneur jest od 1984 roku profesorem na Uniwersytecie w Lozannie. Gościnie wykłada na Georgia State University, University of British Columbia, National University of Singapore (NUS) Business School, and HEC Montreal. Dr. Pigneur jest również mówcą i gościnnym wykładowcą na innych uniwersytetach, w dużych korporacjach oraz na międzynarodowych konferencjach.

Tworzenie modeli biznesowychCo znajdziemy w publikacji:

Po pierwsze przygotuj się na mały szok to podręcznik inny niż wszystkie, z którymi miałeś do tej pory do czynienia. Książka przepełniona jest rysunkami, schematami i przykładami. Teoria została ograniczona do minimum, a opis rozwiązań i sposobu ich wdrażania są skondensowane do tego, co najważniejsze. Język, którym ją napisano jest prosty i zrozumiały nawet dla laików.

Powracając do treści, w książce znajdziemy pełną i spójną koncepcję tworzenia i wykorzystywania tytułowych modeli biznesowych, które autorzy definiują, jako „przesłanki stojące za sposobem, w jaki organizacja tworzy wartość oraz zapewnia i czerpie zyski z tej wytworzonej wartości” (A. Osterwalder i Y. Pigneur 2012, s. 18). Na ponad 280 stronach autorzy opisują sposób tworzenia szablonów biznesowych, schematów, proces ich projektowanie oraz tworzenia w oparciu o nie strategii oraz wskazują w jaki sposób wdrożyć tytułowe modele biznesowe do działania.

Cel publikacji / przyświecająca jej idea:

Stworzenie rozwiązania, które ułatwi i uporządkuje proces tworzenia innowacyjnych, wizjonerskich pomysłów, ich opracowywania i wdrażania tak, aby stały się dochodowe.

Adresat publikacji:

Jak sami autorzy wskazują już na okładce, książka skierowana jest do wizjonerów, do tych, którzy zmieniają reguły gry oraz do osób łamiących schematy myślowe.

Ale tak naprawdę zawarte w niej treści mogą ułatwić prowadzenie przedsiębiorstwa również tym, którym wydaje się, że wcale nie należą do grupy w/w osób. Książkę powinny też przeczytać osoby, które uważają, że biznes może być tylko nudny, szary i poważny.

Dlaczego warto przeczytać:

To moim zdaniem książka genialne i przełomowa, prezentująca w bardzo przystępny sposób pełną koncepcję prowadzenia przedsiębiorstwa i wpływu, jaki każdy z elementów może wywierać na całość i inne elementy. Książkę czyta się z wielką przyjemnością, chociaż dla niektórych osób jej wykonanie może stanowić przerost formy nad treścią – w pewnych momentach ja również należałem do grupy osób, które zastanawiały się, po co tyle grafiki, a tak mało treści.

Jedno zastrzeżenie po jej przeczytaniu warto uzupełnić swoją wiedzę o pewne aspekty, które zostały w niej poruszone skrótowo, zwłaszcza kwestie przychodów finansowych i kosztów działalności. Zresztą tego typu pytań pojawi się więcej i moim zdaniem warto znaleźć na nie odpowiedzi w innych publikacjach poświęconych szeroko rozumianemu biznesowi, przedsiębiorczości, organizacji, zarządzaniu i marketingowi.

Ocena:

Wartość merytoryczna: wysoka wartość merytoryczna

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób bardzo przystępny

Sposób prezentacji treści: innowacyjny

Ocena końcowa: warto przeczytać, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu

Nawigacja