Rozbite okna, rozbita firma – Michael Levine

Czytając tę książkę doszedłem do wniosku, że w biznesie nie ma spraw błahych i nieistotnych. M. Levine wskazuje w Rozbitych oknach… na problemy, którymi większość z zarządzających i pracowników nie zaprząta sobie głowy i nie zdaje sobie sprawy z wpływu jaki te drobnostki wywierają na klientów i obraz firmy w ich oczach. Brudna toaleta, źle ulokowane produkty, niewłaściwa postawa, nieczytelne dokumenty, bałagan na biurkach, trudna w nawigacji strona internetowa – te wszystkie i wiele innych często niezauważanych problemów może zdecydować o sukcesie lub porażce przedsiębiorstwa.

M. Levin, Rozbite okna, rozbita firma, MT Biznes
M. Levin, Rozbite okna, rozbita firma, MT Biznes

Sztandarowym przykładem, do którego wielokrotnie wraca Levine jest przykład zastosowanej z sukcesem przez nowojorską policję polityki „zero tolerancji” dla wszystkich przestępstw. Wydaje się, że doświadczenia NYPD były jedną z przyczyn, które wpłynęły na decyzję M. Levina o napisaniu książki o rozbitych oknach i ich wpływie na prowadzenie biznesu i osiągnie w nim sukcesu.

Co zatem znajdziemy w tej publikacji? Mnóstwo przykładów, porady jak znajdować rozbite okna i jak sobie z nimi radzić. Ta książka to dobra opowieść o tych, którzy podjęli heroiczny wysiłek i nie tylko wdrożyli zasadę „zero tolerancji dla rozbitych okien” ale również codziennie z niezachwianą determinacją dążą do utrzymywania wysokich standardów działania na każdym stanowisku i w każdym obszarze aktywności przedsiębiorstwa. To również opowieść o tych firmach, które takiego wysiłku nie podjęły i z tego powodu popadły w kłopoty lub zniknęły z rynku. A więc znajdziemy tutaj opowieści o takich gigantach dbałości o szczegóły jak Nordstrom, Ikea czy też Google jak i ich przeciwieństwach np. Kmart, Enron, GM.

O ile jako klienci bardzo szybko potrafimy zidentyfikować rozbite okna w firmie, z której produktów lub usług korzystamy, o tyle o wiele większe trudności mamy ze zidentyfikowaniem rozbitych okien w firmie, w której pracujemy lub którą zarządzamy. A czasami od znalezienia takich rozbitych okien jeszcze trudniejsze jest przyznanie się do tego, że takie rozbite okna istnieją i podjęcia kroków do ich naprawienia.

Tę książkę polecam tym wszystkim, którym wydaje się, że w ich firmach nie ma rozbitych okiem, aby zaczęli je zauważać i w miarę swoich możliwości likwidować.

Nawigacja
Inline
Inline