Prosta metoda określania przyczyn niepowodzenia w realizacji zadań

Czasami jest tak, że wszystko, co zaplanowaliśmy kończy się wyłącznie na planach. Realizacja zadań opóźnia się lub w ogóle nie udaje się ich zrealizować. Dodatkowo nie jesteśmy w stanie powiedzieć, dlaczego tak się stało i na co przeznaczyliśmy czas.

Jeżeli tak masz to nie martw się jest na to proste rozwiązanie, które pomogło mi pozbyć się wielu zgubnych nawyków, utrudniających realizację moich planów. Poniżej omawiam jak zastosować tą metodę praktyce.

4 kroki do określenia przyczyn niepowodzenia w realizacji zadań

1. Określenie przyczyn niepowodzenia w wykonywaniu zadań. Krok ten zazwyczaj zajmie Ci najwięcej czasu i będzie wymagał dokonywania codziennych podsumowań tego, co zrobiłeś i tego czego nie zrobiłeś.

Przy każdym z zadań, które miałeś do wykonania, a nie wykonałeś lub zrobiłeś z opóźnieniem napisz dlaczego tak się stało. Nie rozpisuj się wystarczy kilka słów kluczy, takich jak: błąd, zmęczenie, buszowanie po Internecie, oglądanie telewizji, itp.

2. Po upływie 1 – 2 tygodni dokonaj podsumowania przyczyn niepowodzenia w formie tabelarycznej.

Przyczyna Liczba wystąpień
Błąd 2
Przeglądanie Internetu 17
Zmęczenie 4
Zmiana priorytetów 3
Granie w gry komputerowe 12
Oglądanie telewizji 9
Nieprzewidziane zdarzenie 5

 

3.Uporządkuj w/w przyczyny, poczynając od tych najczęściej występujących do tych, które występują najrzadziej. Dodaj dodatkową kolumnę z procentowym udziałem, każdej z przyczyn w całkowitej liczbie przyczyn.

Przyczyna Liczba wystąpień Udział procentowy
Przeglądanie Internetu 17 33%
Granie w gry komputerowe 12 23%
Oglądanie telewizji 9 17%
Nieprzewidziane zdarzenie 5 10%
Zmęczenie 4 8%
Zmiana priorytetów 3 6%
Błąd 2 4%

 

4. Przedstaw na wykresie wszystkie przyczyny problemów z wykonywaniem zadań. Najlepiej sprawdza się wykres kołowy (taki jak poniżej).

przyczyny niepowodzeń w realizacji zadańJuż na podstawie tak przygotowanego wykresu widać, które przyczyny odpowiadają za większość naszych niepowodzeń w realizacji planów. I to właśnie od nich należy rozpocząć likwidację złych nawyków.

2 dodatkowe kroki, bez których się nie obędzie

To, że znalazłeś odpowiedź na pytanie, dlaczego masz opóźnienia, lub zawalasz zadania, to dopiero jedna trzecia drogi do sukcesu. Pozostają jeszcze dwa kolejne kroki, które odpowiadają za dwie trzecie tej drogi.

5. Określenie sposobu likwidacji najważniejszych przyczyn opóźnień w realizacji zadań lub braku ich wykonania.

6. Wdrożenie zaplanowanych działań w życie, czyli zastąpienie starych nawyków, nowymi.

Na koniec mam jeszcze pytanie, czy stosujesz jakąś metodę kontroli przyczyn braku realizacji zadań? Jeżeli tak to proszę podziel się nią w komentarzu.

Przypisy:

 • Piotr Szostak

  Czasami bije bardzo mocno po oczach, że aż boli 😉

 • Dobry pomysł, żeby sobie spisać a potem narysować co jest naszym problemem. Myślę, że zdecydowanie łatwiej będzie się „poprawić” gdy bije nas po oczach 🙂

 • Piotr Szostak

  Tak. Wykres kołowy pokazuje to jak na tacy. Nie można też udawać, że problem leży gdzie indziej.

 • Klaudia Kałążna

  Bardzo podoba mi się pomysł na pokazanie udziału procentowego poszczególnych przyczyn niepowodzeń w realizacji celów w formie wykresu kołowego. Pokazuje bardzo wyraźnie, gdzie leży problem i juz nie można go tak łatwo zamieść pod dywan.

 • Piotr Szostak

  To niestety prawda. Bardzo trudno być uczciwym wobec samego siebie. Pewnie dlatego, że trzeba wziąć odpowiedzialność za niepowodzenia. Nie ma wtedy opcji na to by zwalić to na kogoś innego.

 • Piotr Szostak

  Do pewnego momentu to był też mój wielki problem.

 • Przeglądanie internetu – tak, to zdecydowanie mój problem.

 • Paulina R-w

  myślę, że niewielu z nas ma odwagę przyznać się przed samym sobą..dlaczego mi nie idzie i nie upatrywać tego w sobie, w sensie, że ja na coś marnuję np czas…bardzo fajne ćwiczenie.

Nawigacja