Praca w banku spółdzielczym oczami użytkowników goldenline

W oparciu o opinie o pracodawcach znajdujące się w serwisie goldenline stworzyłem poniższe zestawienie, w którym porównałem oceny warunków pracy w bankach spółdzielczych i w bankach komercyjnych. Analizie poddałem 19 banków, które otrzymały więcej niż 20 ocen na dzień przeprowadzenia analizy. Łącznie w badaniu uwzględniłem 931 opinii o jakości pracy w bankach.

Ogólna ocena pracodawcy
Ogólna ocena pracodawcy

W ogólnej ocenie banki spółdzielcze znalazły się na ostatnim miejscu z 19 poddanych analizie banków. Tak niską ocenę miały jeszcze tylko Plus Bank S.A. (dawniej Invest Bank S.A.) i Bank Ochrony Środowiska S.A. Ogólna ocena przyznana bankom spółdzielczym wyniosła 3,0 i była o 0,3 punktu niższa od średniej dla wszystkich badanych banków oraz o 0,7 punktu niższa od najlepiej ocenianego Citibanku Handlowego S.A.

Ocena poziomu wynagrodzenia
Ocena poziomu wynagrodzenia

 Poziom wynagrodzeń to pięta achillesowa banków spółdzielczych. Tak niską ocenę otrzymał tylko Plus Bank S.A. Ocena 2,0 punktu to o 0,9 mniej niż średnia dla badanych banków oraz o 2,0 punkty mniej niż najlepszego w tej kategorii banku (Citibank Handlowy S.A.).

Ocena socjalnego wsparcia i benefitów
Ocena socjalnego wsparcia i benefitów

Podobnie jest ze świadczeniami socjalnymi i benefitami, w przypadku których banki spółdzielcze uplasowały się na ostatnim miejscu ex aequo z Plus Bank S.A., tracąc 0,9 punktu do średniej wyliczonej dla wszystkich badanych banków i 1,7 do najlepiej ocenianego w tej kategorii Citibanku Handlowego S.A.

Ocena możliwości rozwoju
Ocena możliwości rozwoju

 Zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju rozumianej nie tylko jako szansy awansu, również stanowi dla banków spółdzielczych problem. Chociaż poziom możliwości rozwoju w bankach spółdzielczych jest podobny do 12 innych banków.

Osoby oceniające banki spółdzielcze wskazywały dodatkowo na takie negatywne tendencje jak: cofanie się w rozwoju, brak wyzwań, brak doceniania wkładanego w pracę wysiłku i osiąganych wyników, brak miejsca na kreatywność (w prywatnych rozmowach niektórzy wskazywali wręcz na tępienie osób wystających ponad poziom).

Ocena współpracowników / zespołu
Ocena współpracowników / zespołu

Współpracownicy i jakość pracy w zespole plasuje banki spółdzielcze w końcówce zestawienia wszystkich poddanych analizie banków. Od najlepszych w tej kategorii banków dzieli je tylko 0,7 punktu, a od średniej dla badanych banków 0,2 punktu.

Ocena atmosfery pracy
Ocena atmosfery pracy

 Najbardziej pozytywnym aspektem pracy w bankach spółdzielczych jest atmosfera pracy. BS-y z oceną 4,0 punktów plasują się w czołówce banków, w których jest najlepsza atmosfera pracy.

Przed zarządzającymi bankami spółdzielczymi stoi poważne wyzwanie związane z rozwiązaniem problemów we wskazanych w analizie obszarach, przede wszystkim w obszarze wynagrodzenia, możliwości rozwoju, wsparcia socjalnego i benefitów.

Nie można zapominać, że sukces banku w dużej części uzależniony jest od pracowników, ich wiedzy, umiejętności, motywacji i intencji. Jeżeli ich potrzeby są niezaspokojone to jak mają zadbać w najlepszy możliwy sposób o klientów banku?

Możliwość komentowania została wyłączona.

Nawigacja
Inline
Inline