Oddział z architekturą w kształcie litery U – część 5 przewodnika po placówkach bankowych

Rozwiązanie architektoniczno – organizacyjne z zastosowaniem planu oddziału w kształcie litery U znajduje często zastosowanie w oddziałach flagowych. Naprzeciwko wejścia do oddziału znajduje się stanowisko konsjerża, który wita wchodzących klientów i kieruje ich do odpowiednich stanowisk znajdujących się w dalszej części oddziału. Zazwyczaj jest tak, że obowiązki konsjerża pełnią rotacyjnie wszyscy pracownicy banku (tylko niekiedy zatrudnia się specjalnie osobę na stanowisko konsjerża). Dobry konsjerż (czyli taki, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności miękkie) może mieć istotny wpływ na nawiązanie dobrych relacji z klientami, zwłaszcza gdy regularnie pomaga im przy transakcjach bezgotówkowych i doradza w sprawie alternatywnych kanałów korzystania z usług bankowych.

Schematyczne przedstawienie sposobu organizacji placówki bankowej o architekturze w kształcie litery U
Schematyczne przedstawienie sposobu organizacji placówki bankowej o architekturze w kształcie litery U

 Dotarcie do kas lub bankomatów podobnie jak w przypadku oddziałów o architekturze otwartej wymaga przejścia przez całą salę operacyjną. Niestety jedną z wad umiejscawiania bankomatów z tyłu placówki bankowej, o której we wcześniejszych wpisach nie wspominałem, jest problem ich dostępności po godzinach pracy oddziału. Warto zatem zrównoważyć wszystkie za i przeciw takiego umiejscawiania bankomatów, i może umieścić je jednak w sposób dający dostęp przez 24h na dobę (tak jak zazwyczaj się je umieszcza). Pozostawiając jednocześnie kasy na tyłach sali operacyjnej tak aby klienci musieli przejść pomiędzy stanowiskami doradców oraz odpowiednio rozmieszczonymi reklamami. Warto w tego typu placówkach wykorzystać ścianę znajdującą się za stanowiskiem konsjerża jak i ścianę za kasami do umieszczenia ekranów prezentujących instytucję finansową, jej produkty i usługi. Pamiętać należy przy tym nadal, że za kasami reklama jest mniej skuteczna, ponieważ klienci są skupieni na realizowanej transakcji.

Układ placówki w kształcie litery „U” daje doradcą klienta wsparcie podobne do takiego jakie otrzymują  w oddziałach z otwartą przestrzenią sprzedażową.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Nawigacja
Inline
Inline