Kwiat lotosu – alternatywa dla mapy myśli

Kwiat lotosu to wdzięczna nazwa techniki ułatwiającej poszukiwanie rozwiązania problemu. Swoją nazwę i sposób działania technika ta zawdzięcza Panu Yasuo Matsumura, który tworząc ją stworzył jednocześnie alternatywę dla mapy myśli.

To bardzo prosta do opanowania i intuicyjna w zastosowaniu metoda, której celem jest ułatwienie znalezienia najlepszego rozwiązania lub najlepszych rozwiązań problemu. Dodatkowo kwiat lotosu zastosowany podczas burzy mózgów pozwala lepiej ukierunkować i wzmocnić prowadzoną w grupie dyskusję na temat omawianego problemu i jego rozwiązania.

Poniżej znajdziesz zasady działania kwiatu lotosu, a na końcu artykułu możesz pobrać gotowy do wykorzystania szablon kwiatu lotosu i przykład wypełnionego kwiatu lotosu.

1. Problem

Na środku kwiatu lotosu napisz problem jaki chcesz rozwiązać.

metoda kwiat lotosu -krok 1 2. Rozwiązania pierwszego stopnia

Wokół problemu wypisz wszystkie pomysły na jego rozwiązanie jakie Ci przyjdą do głowy. Faktycznie może ich być maksymalnie osiem (to wada tej metody). Chyba, że założysz dla problemu kolejny kwiat lotosu (co może utrudniać korzystanie z metody). Możliwe, że wypiszesz mniej niż osiem rozwiązań, wtedy nie ma problemu. Nie musisz na siłę wymyślać kolejnych rozwiązań, tak aby mieć ich osiem.

metoda kwiat lotosu -krok 2 3. Przeniesienie rozwiązań

Teraz przenieś rozwiązania pierwszego stopnia do środkowych kratek każdego z płatków lotosu.

metoda kwiat lotosu -krok 34. Rozwiązania drugiego stopnia

Wokół rozwiązań pierwszego stopnia wypisz pomysły, które Ci się kojarzą z danym rozwiązaniem. Będą to rozwiązania drugiego stopnia, których celem jest uszczegółowienie rozwiązań pierwszego stopnia.

metoda kwiat lotosu -krok 45. Wybór rozwiązania i wdrożenie w życie

Po zapełnieniu całego kwiatu lotosu dokonaj wyboru najlepszych rozwiązań i wdróż je w życie. Jeżeli żadne z rozwiązań nie będzie Ci odpowiadało rozpocznij poszukiwania jeszcze raz, pomijając rozwiązania, które opracowałeś przy pierwszym podejściu.

Przykład

kwiat lotosu metoda przykładd

Pobierz gotowy szablon.

 • Agnieszka

  Bardzo fajna metoda, pierwszy raz o niej czytam,fajnie że ją poznałam 🙂

 • Bardzo ciekawe podejście do tematu. Ludzie naprawdę mają takie trudności z robieniem rzeczy które chcą?

 • Dzięki. Nie słyszałem o tym wcześniej. Wygląda dobrze. Trzeba będzie sprawdzić na sobie. Pozdrawiam!

 • Pierwsze słyszę o tej metodzie. Na początku wydaje się dość skomplikowane, ale jest całkiem łatwe. Ciekawe czy się w życiu sprawdza.

 • Podobnie jak poprzednio komentujący, nie słyszałem o tej metodzie. Wydaje się stosunkowo łatwa w opanowaniu i zastosowaniu. Będę próbował. Rozwiązań pierwszego stopnia może być „tylko” osiem – czasem jest to wada ale czasem i chyba w większości przypadków może to być w zasadzie pozytywna rzecz. Dochodzimy wtedy do rozwiązania szybciej ?

 • Andrzej

  Słyszałem o tej metodzie, jednak nie widziałem takiego schematu. Bardzo fajna opcja, ktora faktycznie moze byc przydatna.

 • Piotr Szostak

  Chociaż kwiat lotosu jest bardziej ustrukturyzowany od mapy myśli. Przy czym oba narzędzia są przydatne.

 • Anita

  Podoba mi się ta metoda! Chętnie skorzystam

 • Bardzo ciekawa metoda. Nigdy o niej nie słyszałam, a chętnie spróbuję 😉

 • swietne rozwiązanie, w razie potrzeby wypróbuję, chociaż podobnie działa mapa mysli.

Nawigacja
Inline
Inline