Rdzenna ideologia, czyli DNA Banku

Czy wiesz dokąd prowadzi Cię droga, którą podążasz? Czy wiesz dlaczego w nią wyruszyłeś i czy wiesz jak chcesz ją przebyć? Czy może robisz to co inni licząc, że to samo zadziała też u Ciebie?

Pisałem już o znaczeniu celów o tym jak ważne jest zaufanie i o tym dlaczego warto inwestować w relacje z ludźmi. Nie napisałem jednak o czymś co moim zdaniem jest równie ważne, a co napędza nie tylko banki ale każdego z nas. Mało kto z nas zastanawia się nad tym co nami kieruje, co kieruje bankami, w których pracujemy i co jest przekazywane w nich z pokolenia na pokolenie. Czy wiesz jaki wpływ ma rdzenna ideologia na powodzenie Twoje i Twojego banku, na Waszą przyszłości i przede wszystkim, czy wiesz co się składa na nią?

Jeżeli nie to już spieszę z pomocą, to misja, wartości i wizja. Będę o nich pisał w kolejnych wpisach szerzej, na teraz powinno Ci wystarczyć, że:

 – misja odpowiada na pytanie: dlaczego istnieje twój bank?

 – wizja odpowiada na pytanie: kim twój bank zamierza się stać?

 – wartości odpowiadają na pytanie: jak chcesz zrealizować misję i osiągnąć wizję?

misja wartosci i wizja

Te trzy elementy ma każdy bank, ma je każda organizacja i każdy z nas. Jednak wielu z nas nawet sobie tego nie uświadamia, że kierują nim te trzy elementy. A. Stachanowicz-Stanusch wskazuje 9 powodów, dla których warto odkryć swoje prawdziwe wartości, ale ja myślę, że to są powody uniwersalne, które wskazują również dlaczego warto odkryć również swoją prawdziwą misję i wizję.

9 powodów dla, których warto odkryć misję, wartości i wizję

Rdzenna ideologia praktykowana przez nas, przez nasz bank i nasz zespół:

  1. Staje się nośnikiem nieśmiertelności przedsiębiorstwa.
  2. Staje się jego dziedzictwem kulturowym.
  3. Integruje pracowników każdego szczebla wokół czegoś więcej niż tylko wspólne zarabianie pieniędzy.
  4. Wpływa na zwiększenie proaktywności pracowników.
  5. Motywuje pracowników do działania.
  6. Przywabia utalentowanych pracowników.
  7. Generuje zyski.
  8. W obliczu kryzysów wskazuje kierunek działania przedsiębiorstwa.
  9. Wspomaga zarządzanie zmianami.

Wizjonerskie organizacje

J. Collinsa i J. I. Porrasa udowodnili, że sformułowanie i działanie zgodnie z rdzenną ideologią jest fundamentalnym elementem budowania wizjonerskiego przedsiębiorstwa, które jest nie tylko liderem swojej branży, ale stanowi również wzór dobrych praktyk zarządczych dla firm spoza sektora.

Misja, wizja i wartości to rdzeń organizacji – to coś, co nie powinno ulegać zmianom w zależności od mody czy koniunktury rynkowej, to coś trwałego, co stanowi dla każdego z pracowników organizacji punkt odniesienia w codziennym podejmowaniu decyzji. Wszystko inne może, a niekiedy również powinno się zmieniać, ale nie rdzenna ideologia. Właściwie sformułowana i wdrożona rdzenna ideologia wpływa na każdy wewnętrzny obszar banku zwiększając bezpośrednio lub pośrednio jego wpływ na jego sukces w długoterminowej perspektywie czasu.

Nawigacja
Inline
Inline