Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Masz bałagan na komputerze? Nie możesz niczego znaleźć, a jeżeli już znajdujesz to zajmuje Ci to dużo czasu. Jeżeli tak, to może Ci pomóc Desktop Zero.

Pomysł Desktop Zero, czyli pustego pulpitu zrodził się na podstawie idei Inbox Zero. Tym razem zamiast zapełnionego po brzegi pulpitu, który na wielu znanych mi, i podejrzewam Tobie, komputerach wygląda tak (może wśród nich jest też Twój komputer?):

pulpit z bałaganem

Nie wiem jak Ty, ale ja nie potrafię pracować jeżeli mam bałagan na pulpicie i więcej czasu poświęcam na znalezienie pliku lub folderu niż wykonanie zadania. Dlatego od dawna jestem zwolennikiem nie umieszczania ikon na pulpicie wcale lub umieszczania jeden, czy dwóch najważniejszych. Co powiesz na tak minimalistyczny pulpit?

desktop zero

Co zrobić żeby to osiągnąć?

Wystarczą trzy kroki aby na twoim pulpicie zapanował porządek:

  1. Stwórz właściwy układ folderów.
  2. Posprzątaj pulpit i nie tylko.
  3. Utrzymuj pusty pulpit .

Krok 1: Stwórz właściwy układ folderów

Zanim zaczniesz sprzątać na pulpicie zadbaj o odpowiedni układ katalogów na komputerze. To jak będziesz katalogował pliki i foldery zależy tak naprawdę od Ciebie. Ja stosuję podział na role jakie pełnie w swoim życiu (np. mąż, ojciec, syn, pracownik, bloger), możesz skatalogować pliki według innego kryterium. Ważne przy tym jest żeby podział ten był czytelny dla Ciebie i jednoznacznie wskazywał co znajdziesz w danym folderze.

Krok 2: Posprzątaj pulpit i nie tylko

Po stworzeniu odpowiedniego układu katalogów przenieś wszystkie pliki i foldery do właściwych folderów (nie tylko te z pulpitu, ale również z domyślnych lokalizacji, czy dysków). Następnie ukryj ikony na pulpicie, a tło zmień na jednolite kolorystycznie – mniej absorbuje uwagę i nie odciąga uwagi od tego co robisz.

Krok 3: Utrzymuj pusty pulpit

Zapisuj pliki za pierwszym razem we właściwym miejscu i jak ognia unikaj zapisywania plików na pulpicie lub w lokalizacji tymczasowej tłumacząc się brakiem czasu. Nie uwierzę w to. W dobrze zorganizowanym komputerze zapisanie pliku we właściwym miejscu nie powinno zająć więcej niż 30 sekund (patrz poniższe dwa filmy).

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Jak zasada Desktop Zero pomaga w realizacji celów?

Zdarzało Ci się szukać nerwowo ważnego pliku zapisanego szybko w domyślnej lokalizacji lub na pulpicie? Takie pliki albo szybko giną w gąszczu innych tymczasowo tylko zapisanych w danym miejscu plików, albo są kasowane przy okazji porządków. Ich znalezienie często zajmuje sporo czasu, który można poświęcić, na bardziej wartościowe działania. Jeżeli zdarza Ci się mieć podobne problemy to bądź pewien, że jeżeli zrobisz porządek na pulpicie i wszystko odpowiednio skatalogujesz to już nigdy znalezienie jakiegokolwiek pliku nie zajmie Ci więcej niż kilka kliknięć. To pozwoli Ci ograniczyć stres oraz spowoduje, że nie będziesz wybijał się z rytmu, a zaoszczędzony czas  wykorzystasz na realizację swoich celów.

Nawigacja