136 guru zarządzania których publikacje warto czytać

Czasami jest tak, że chcielibyśmy przeczytać coś z zakresu zarządzania, przywództwa i organizacji i na co trafiamy? Na podręczniki typu podstawy zarządzania, czy podstawy organizacji (ich wartość jest nie do przecenienia w budowaniu bazowej wiedzy na temat w/w zagadnień, ale już na kolejnym poziomie wiedzy to za mało) lub na książki zagranicznych autorów, których nazwiska nie zawsze coś nam mówią.

Sam zetknąłem się z tym problemem kilka lat temu i zacząłem szukać. I tak trafiłem na ranking Thinkers 50, który wyróżniał się w istotny sposób od pozostałych rankingów tego typu. Publikowany co dwa lata od 2001 roku jest najbardziej prestiżowym i o globalnym charakterze rankingiem myślicieli z zakresu zarządzania. Jego wyniki prezentowane są między innymi przez: Harvard Business Review, The (London) Times, Forbes.com, The Times of India, Forbes of India The Independent, The Wall Street Journal.

Na liście rankingowej znajdują się jedynie ci myśliciele zarządzania, których działalność naukowa lub biznesowa ma globalny wpływ na sposób myślenia o zarządzaniu i prowadzeniu przedsiębiorstw. Zgłaszani do rankingu kandydaci oceniani są pod kątem ich bieżących osiągnięć (perspektywa dwóch poprzednich lat) oraz długoterminowej (do 20 lat wstecz).

Podstawową wadą rankingu jest natomiast to, że pomija on osoby, które zajmują się zarządzaniem, odnoszą na tym polu sukcesy, ale ich idee nie uzyskują globalnego rozgłosu z wielu różnych przyczyn (na przykład ze względu na: barierę językową, brak wsparcia silnych ośrodków naukowych, brak odpowiednich funduszy umożliwiających prowadzenie badań). Pomimo tej wady w skali globalnej nie ma drugiego takiego rankingu, który zbiera dorobek naukowy tak wielu osób zajmujących się profesjonalnie zarządzaniem, organizacją, przywództwem i kwestiami związanymi z działalnością przedsiębiorstw i rynków. Dlatego sporządziłem listę wszystkich guru zarządzania według liczby wystąpień we wszystkich rankingach (od 2001 roku do 2013 roku). Co mam nadzieję ułatwi wam poszukiwanie literatury z zakresu zarządzania.

 Pobierz listę Thinkers50 w formie pdf.

THINKERS 50 - lista wszystkich guru zarządzania według liczby wystąpień we wszystkich rankingach (2001 - 2013)
THINKERS 50 – lista wszystkich guru zarządzania według liczby wystąpień we wszystkich rankingach (2001 – 2013)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Nawigacja
Inline
Inline